Co radíme zaměstnavatelům

15 000 korun pro dělníka nestačí

Když se firma rozhodne investovat větší peníze do náboru lidí v zahraničí, nesmí své nabídky podcenit. Myslet si, že stačí cizincům nabídnout za dělnické profese 15 000 korun hrubého, jako tomu bylo dříve, je nesmysl.

Dnes cizinci ze třetích zemí očekávají, že se jejich základní plat (bez přesčasů, které jsou však ochotni dělat) bude pohybovat v rozmezí 19 až 23 tisíc korun hrubého. K tomu dostanou dobré ubytování se základním vybavením domácnosti, jako je pračka, wi-fi a základní kuchyňské vybavení.

Na pokoji se cizinci dále nehodlají tísnit po deseti, ale chtějí mít dostatečné soukromí, takže firma musí počítat s pokojíky pro maximálně tři lidi. Samozřejmostí je také dobrá lékařská péče a tlumočník na zaškolení. Firmy také nesmí podcenit vhodné rozdělení práce a nastavit komunikaci ve firmě tak, aby se cizinci nesetkali u svých kolegů s xenofobií.

Zaměstnat i partnerku se vyplatí

Zajímavým trendem, který se firmám podle ManpowerGroup vyplatí, je nábor obou partnerů. "Jsou zde praktická hlediska. Jednak se rozšíří počet vhodných uchazečů, protože žena by sama přijela pouze výjimečně, a má to také pozitivní vliv na produktivitu, protože pánové potom tolik neholdují večírkům," doplňuje Jánský s tím, že u kvalifikovaných pracovníků a manažerů je často nepsaným pravidlem, že místo dostane i partnerka, často manželka, která rozhoduje o stěhování do jiné země.

Podpisem pracovní smlouvy však investice pro zaměstnavatele nekončí. Vedle víz musí firma zajistit novým lidem dopravu do Česka, ubytování, vstupní lékařské prohlídky a nabídnout jim balíček asistenčních služeb, které jim usnadní běžný život.

"U IT specialistů a manažerů je zvykem, že zaměstnavatel přispěje na letenku a nabídne relokační balíček. To může být jednorázová pobídka ve výši alespoň 1000 eur, která pomůže nalézt vhodné bydlení ještě před příletem zaměstnance do země," dodává Jánský.

autor: Iva Špačková | 13. 9. 2017 7:00